Technické tkaniny mají široké využití

Mimo jiné se můžeme setkat i s názvem například průmyslové tkaniny. Díky jejich speciálním vlastnostem, je jejich použití velice široké a také se s nimi setkáváme v mnoha odvětvích, aniž bychom si uvědomovali jejich zpracování. Využívají se nejen v nábytkářské výrobě a čalounictví, ale také v krejčovství, stavebnictví, průmyslu, zdravotnictví, armádě, dopravě a dalších možných sektorech. Především slouží jako ochranné prvky nebo i jako čisticí materiály. Jak již je naznačeno, tak jejich využití je spíše technického rázu a splnění nějakého účelu ochrany nebo trvanlivosti, než právě estetiky. Proto se mnohem více využívá jako skrytá tkanina.

tkanina

Materiál

Podle schopností a možností využití se používá rozličný materiál. Setkat se běžně můžeme s velurem, který bude kombinovaný s PUR pěnou, případně netkanou textilií, jutovinou a pytlovinou, filcem jak tvrdým, tak měkkým, 100% polypropylénem. Dá se v krátkosti říci, že netextilní materiál má doplňující význam pro samotnou textilii. Samozřejmě pak záleží na způsobu dalšího využití a zpracování. Poté budou rozhodovat další fyzikální nebo chemické vlastnosti, ale také například důležitá bude i konstrukce technické tkaniny. Ta v podstatě poté vyjádří hlavní a zásadní stavební prvky tkaniny, k nimž bude patřit vazba, dostava – to se jedná o hustotu tkaniny, druhy nití, materiálová kompozice, hmotnost, úprava tkaní, ale i barevná škála, případně vzor.

krejčovství

Údržba

Prakticky bude záležet, kde se s materiálem setkáme, jak moc je dostupný k znečištění nebo kde se bude především používat. Při čalounění se v podstatě s ním moc venkovně setkávat nebudeme, jelikož převážně tvoří vnitřní část. Pokud ovšem bude jejich vrchním materiálem PES, pak je vhodné dodržovat nějaké postupy, abychom udrželi výrobek v delší životnosti. Nejlépe je se držet návodu, který bude doporučený. Například lehce očistit silonovým kartáčem, suchou pěnou, která se používá na čalounění. Pokud zmokne, tak nechat sušit při volné pokojové teplotě, žádné přímé teplo.