Prý bude hůř

Jak oznámilo v médiích naše ministerstvo financí, bude prý růst naší ekonomiky zpomalovat. V letošním roce má tento růst činit jenom 2,4 % namísto lednových 2,5 %. Na vině tomuto vývoji je prý situace ve světě, kde se zhoršuje ekonomický vývoj, což se odrazí i na nás. A v příštím roce by měla naše ekonomika růst stejně jako letos, tedy o zmíněných 2,4 %, na rozdíl od loňských 2,9 %.

grafy populace

Ekonomický růst by u nás měl být v letošním a příštím roce udržován hlavně výdaji domácností, jež budou mít stále silně rostoucí mzdy, a stále trvající nízkou nezaměstnaností, pomáhat by měly i rostoucí starobní důchody. A poškodit by nás měl hlavně odchod Velké Británie z Evropské unie, ovšem také tendence k protekcionismu, zpomalení hospodářského růstu v Německu a Číně a problémy italského bankovního sektoru.

Naším vnitřním problémem prý bude vývoj na trhu práce, kde je nedostatek zaměstnanců, a také zdražování nemovitostí a zásadní strukturální změny v automobilovém průmyslu v souvislosti s přijatými emisními normami.

Letos u nás má vzrůst inflace, a to na 2,3 %, s tím, že v příštím roce by měla klesnout na 1,6 %, kurs české koruny by měl letos setrvat na 25,50 Kč za euro a v příštím roce posílit na 25,10 Kč za euro.
ražený kov

Zatímco se doposud očekával přebytek veřejných financí ve výši jednoho procenta, nyní už to má být jen 0,3 % hrubého domácího produktu. A pokud bude vláda i nadále tak štědrá v otázce růstu sociálních výdajů, dá se v příštích letech očekávat deficit. V dalších letech totiž hrozí nižší tempo růstu příjmů státu a státní rozpočet by se logicky měl zaměřit na snižování výdajů, jež nejsou nezbytně nutné.

Pesimistické jsou v otázce našeho vývoje v příštím roce i Česká národní banka, i Mezinárodní měnový fond.

A naši politici? Už nyní slibují hromady peněz na zvyšování důchodů a dokonce i nevídaný růst platů učitelů. Chtějí zvyšovat minimální mzdu, za státní peníze stavět byty pro „sociálně slabé“,…

I když ministerstvo financí (viz úvod) dobře ví, jak se věci mají. Že bude zle. Ale vždyť ony se ty peníze vždycky někde najdou. Třeba se vydají nějaké nové státní dluhopisy

Prý bude hůř
3.7 (73.33%)3